Yasaklı Sitelere Giriş Vpn 2017 | VPN Türkiye

İnternet’in çağımızı değiştirmesinin ve bilgi çağında anahtar rol oynamasının en büyük nedeni teknoloji geliştikçe artan bilgiye ulaşılmasını kolaylaştırmasındandır. İnternet çağımızı değiştiren en büyük gelişmelerden birisidir. Küresel manada düşünüldüğünde internet, Afrika’daki bir kasabada bulunan bir gencin ya da Pasifikte bir adada yaşayan bir insanın dünyada herhangi bir yerdeki bilgiye ulaşmasını, oradaki insanlarla etkileşime geçmesini, ticaret yapmasını, farklı ülkelerdeki eğitim kuruluşlarından eğitim almasını, dünyanın dört bir tarafından haberdar olmasını sağlayan bir teknolojik imkândır.

İnternetten önce böyle bir dünyadan söz edilemezdi. Her ülkedeki, her şehirdeki, her kasabadaki ve her köydeki insanlar kendi bulundukları mekândaki insanlarla etkileşime geçebiliyor ve bilgiye ancak klasik yöntemlerle ulaşabiliyorlardı. Ancak internetle birlikte mekânsal sınırlar kalkmış ve ekonomi, eğitim, sosyal yaşam gibi birçok alanda insanlar küresel bir vatandaş olmanın imkânına kavuşmuşlardır.

Yasaklı Sitelere Giriş

        İnternet bir anlamda insanların özgürlüğünü artıran, iletişim önündeki engelleri kaldıran, küresel anlamda bilgiye ulaşmayı sağlayan bir imkânı insanlara sunarken özellikle ülkemiz başta olmak üzere bazı devletlerde internet sitelerine yasaklama getirilmeye başlanmıştır. Bu yasaklama sadece suç teşkil eden içerikleri önlemeye yönelik, çocukları korumaya yönelik, dolandırıcılığı önlemek yönelik olsaydı makul görülebilirdi. Ancak, son yıllarda ülkemizdeki yasaklar sonucunda hem Türkiye’deki birçok site hem de dünyadaki birçok site yasaklı durumdadır. Özellikle insanların bilgiye ulaşmasını önleyerek gerçeklerin öğrenilmesini istemeyen bazı ülkeler ki ülkemiz de bunlara dâhildir, son yıllarda gittikçe artan oranda siteleri yasaklamaya başlamıştır.

        Yirmi birinci yüzyılda insanları özgür kılan internet üzerindeki faydalı içeriklerin yasaklanması küresel manada insanlarımızın bilgiye ulaşmasını engellemekte, sosyal ve ekonomik gelişimlerine engel olmakta aynı zamanda ülkemizin devletler nezdindeki prestijini de azaltmaktadır. Bütün dünyanın bilgi çağındaki en önemli aracı olan internet üzerindeki yasaklamalar günümüzün bilim, etik, ekonomik, insan hakları, demokrasi, fırsat eşitliği gibi birçok alanında ülkemizin insanlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

        Bu nedenle size bu makalemizde Türkiye’de yasaklı olan sitelerden örnekler vererek yasaklı olan bu sitelere nasıl erişebileceğinize dair bilgiler vermek istiyoruz. Böylece insanlarımızın özgürlüğüne ve bilgiye ulaşma hakkına getirilen sınırlamaları kaldırmaya katkıda bulunmak istiyoruz. Hadi başlayalım.

Türkiye’de Yasaklanan Siteler

        Ülkemizdeki bazı yöneticiler tarafından internetin getirdiği bilgi çağı imkânları tam olarak anlaşılamamış ve adeta son yıllarda internete savaş açılmıştır.  Özellikle son dönemde Github, Dropbox gibi sitelerin yanı sıra Booking.com gibi sitelerin yasaklanması ülkemizin turizmine, milli şirketlerimize ve bireylere büyük zararlar vermektedir. Türkiye’de yasaklanan internet sitesi sayısı 3 yıl önce 30 bin, 2 yıl önce 70 bin iken geçen yıl 110 bine çıkmıştır. Özellikle 5651 sayılı yasa kapsamında yapılan bu sansür işlemleri ülkemize zarar vermektedir ve bu yasanın bir an önce daha özgürlükçü şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.  

        Türkiye’deki internet sansürü, çoğunlukla erişim engelleme, filtreleme ve yasal yollara başvurma şeklinde uygulanıyor. Son yıllarda ortaya çıkan bu sansür tipi artık Türk Kontrol Modeli olarak adlandırılıyor. Yani bu uygulamalarla sansür tarihine adımız yazıldı. Bu modelde, çeşitli yasal tedbirler kapsamında başta sosyal medya kanalları olmak üzere haber ve medya sitelerine erişim engelleniyor. Erişime kapatılan özellikle sosyal medya kanalları ise kullanıcılarını kaybetmemek için yasakları doğrudan uygulamak durumunda kalıyor.

Türkiye’de Yasaklanan Siteler

        Türkiye’de yasaklanan internet sitelerinin listesi, uygulamayı yürüten ve kontrol eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından son yıllarda kamuoyuna açıklanmıyor. Dolayısıyla Türkiye’de aslında tam olarak halen kaç internet sitesine erişim engeli konulduğu bilinmiyor. Ancak yasak uygulamalarının hızlandığı son 3 yıldır bu işi ‘fahri’ olarak üstlenen Engelli Web, yasaklanan sitelere ilişkin bilgileri kullanıcılardan gelen bilgilere göre listeleyerek yayımlıyordu. Ancak Engelli Web de yasaklanan siteler arasına girmiş durumda. Yani şu an Türkiye’de hangi internet siteleri yasaklı sorusunun cevabını alabileceğiniz bir site bile yok. Ayrıca zaman zaman Youtube, Twitter, Facebook ve Myspace gibi insanlar tarafından çok kullanılan siteler de engelleniyor. Aynı zamanda kapatılan birçok gazete, televizyon, dergi, dernek, eğitim kurumu, şirket vb. kurumların internet siteleri de erişime kapatılmış durumda. Kapatılan bazı kurumların yurt dışında açtığı sitelere de erişim engeli koyuluyor.

        Türkiye’deki bir vatandaş hem doğru haber kaynaklarına ulaşmak hem de insan hakları kapsamında özgürce internette dolaşmak isterse birçok siteye giremediğini görecektir. Bütün bu engellemeleri aşmak ve özgürce internette dolaşmak için ise yapılması gereken tek şey VPN kullanmak. VPN bütün bu engelleri ortadan kaldırıyor. Sizi sansürleyen, yasaklayan, bilgiye erişmenizi istemeyen baskıcı düzenlemelerden kurtarıyor. Günümüzde teknoloji birçok soruna çözüm bulduğu gibi sansür ve yasaklamalara karşı da bu şekilde VPN ile çözüm bulmuş oluyor. Tek yapmanız gereken cep telefonunuza ya da kişisel bilgisayarınıza bir VPN yüklemek. Çeşitli VPN programları mevcut, kafanız karışabilir. Şimdi size kullanabileceğiniz, internette özgürce dolaşabileceğiniz ve güvenli kullanım sunan VPN programlarından bazılarını aşağıda anlatacağız.  

VPN Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

        VPN, Türkçe’ye çevirecek olursak İngilizce “sanal özel ağ” (Virtual Private Network) manasına geliyor ve yurt dışındaki bir lokasyonda fiziksel bir ağa sizi uzaktan bağlıyor. VPN programları, güvenilmeyen ağlara bağlanmak durumunda kaldığınızda bağlantıyı şifreleyerek güvenli hale getirmek için de kullanılır. Ayrıca, VPN sunucuları, farklı lokasyonlarda bulunabildiğinden, sizi ülkenizin sınırlamalarından (yasaklı web siteleri ve IP’ler gibi) da kurtarırlar. Tüm kişisel iletişiminizi ve yaptığınız bağlantıları meraklı gözlerden korumak için VPN programlarını kullanmanız yeterlidir. Örneğin bir kafede herkese açık şifresiz bir kablosuz ağa bağlandığınızda, VPN kullanıyorsanız bu gibi güvensiz ağların açıklarından ve tehlikelerinden etkilenmezsiniz.

VPN Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

        VPN, genel olarak bilgisayarınızın fiziksel olarak bulunduğu mekândan yurt dışındaki bir ağa şifreli (kriptolu olarak) bir tünel açar. Söz konusu tünel içinden geçen veri dışarıdan bakıldığında şifreli olduğundan tünel dışından görüntülenemez. Bu konudaki güvenlik uzmanları şifreli veri akışını görebilir ama içeriğini göremez. VPN kullandığınızda kişisel bilgisayarınıza veya cep telefonunuza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurulur. Bu sistem sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi çalışarak size karşıdaki ağdan (genellikle yurt dışındaki bir ağ) bir IP numarası verir. Şimdi size Türkiye’de rahatlıkla kullanabileceğiniz ve Türkiye’deki yasaklamalardan kurtularak özgürce internette dolaşabileceğiniz en güvenli ve performansı çok iyi üç VPN hizmetini açıklıyoruz.

1. ExpressVPN

        ExpressVPN, gizlilik ve güvenlik arayanlara yönelik ihtiyaçları çok güzel karşılayan, yüksek performansa önem veren mükemmel ve çok yönlü bir VPN’dir. Ücretli bir VPN hizmetidir. Ancak ödeme yaptığınızda; güvenli şifreleme, yüksek hız, en popüler sitelere güvenilir erişim ve anında cevap veren müşteri desteği sağlamaktadır.

expressvpn

        Sunucu yerleri; popüler yerlerde, başta ABD olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde birçok noktada bulunmaktadır. Program inanılmaz derecede kolay kullanılır ve indirilir, kurulur ve birkaç dakika içinde bağlanır. Gelişmiş kullanıcılar daha fazla konfigürasyon yapılmasını isteyebilirler, ancak yüksek sansür uygulayan ülkelerde bile iyi çalışan, çarpıcı derecede etkili bir hizmet veren bir programla karşı karşıyalar.

        ExpressVPN, şifreleme gücü, güvenlik protokolleri ve diğer özellikleri bakımından hem halka açık kablosuz ağlara hem de evde gizlilik ve güvenliğe öncelik veren kullanıcıları mutlu etmek için fazlasıyla imkân sunmaktadır.

        ExpressVPN, bir öldürme anahtarı ve DNS sunucusu sahipliği gibi önemli güvenlik özellikleri sunar. Yüksek sansür uygulayan Türkiye gibi ülkelerde ExpressVPN, kullanıcılara daha güvenli bir internet erişimi sağlayan internet protokolleri kullanır. ExpressVPN’in Ağ Kilidi özelliği (yani geçiş anahtarı), herhangi bir IPv6 trafiğini engeller. Gizlilik politikası çok açık bir şekilde yazılmış ve anlaşılması kolaydır.

        ExpressVPN hızlı çalışır. En popüler ABD sunucularındaki testlerimizde diğer tüm VPN’lerin hızını genel olarak geçiyor. Yani bu, gizlilik uğruna, video ve ses akış performansını feda etmeye gerek duymadığınız anlamına geliyor. Ayrıca İngiltere ve Avustralya sunucularında da süper hızlıdır. Kritik olarak, ExpressVPN küresel ağımızdaki hız test sonuçlarımızda inanılmaz derecede tutarlıdır. İstediğiniz sunucuyu seçebilirsiniz, indirme ve yükleme hızları oldukça iyidir ve oldukça düşük oranda gecikme yaşarsınız. Bu, yalnızca gizliliğe duyarlı flamalar için değil, aynı zamanda P2P teknolojisini kullanan oyun kullanıcıları için de mükemmel bir seçim olmasını sağlıyor.

        Windows, Mac, iOS, Android, Yönlendiriciler ve Linux için kullanımı kolay VPN bir hizmetidir.

        Bilgisayar, tablet ve akıllı telefona kurulumu kolaydır. Kullanıcı dostu uygulama, tek bir tıklamayla bağlantınızı güvence altına alıp herhangi bir web sitesine erişmenize izin verir. Kolayca kaydolup yükleyebilir ve internete güvenle bağlanabilirsiniz.

        Ultra güvenli ve ultra hızlıdır. ExpressVPN ağı, 4096 bitlik bir CA’ya dayalı sınıfının en iyisi şifrelemeyle güvence altına alınmıştır. ExpressVPN, kesintisiz bir şekilde internette gezinebilmeniz ve filmler ya da dizileri yüksek çözünürlükte yayınlayabilmeniz için sistemini sürekli olarak optimize etmektedir.

        5 yıldızlı müşteri desteğine sahip diyebiliriz. Dünya standartlarındaki müşteri desteği veren bir ekibe sahipler. Canlı sohbet ve e-postayla 24 saat müşteri desteği sunuyorlar. Canlı sohbet özelliğini kullandığınızda bilgili bir müşteri temsilcisinden anında yardım alabiliyorsunuz.

        ExpressVPN web sitesinde, akla gelebilecek her konuda videolar ve ekran görüntüleri içeren seçkin eğitici dokümanlar bulunmaktadır. Çevrimiçi dokümantasyon kalitesi dikkate alındığında ve düşünebildiğiniz neredeyse her cihazdan ağa bağlanmak için alanında net bir pazar lideridir. Canlı sohbet üzerinden destekleri mükemmel olup samimi, hızlı ve tamamen etkilidir. E-posta tepki süresi, robotlaşan yarı otomatik yanıtlardan ziyade, konuyla ilgilenen, yardımsever müşteri temsilcilerinin etkisi ile daha da artıyor.

        Sunucu aradığınızda 94 ülkedeki 145 şehir arasından seçim yapabilirsiniz. Sınırsız hız ve sınırsız sunucu anahtarı ile dünyanın herhangi bir yerinden bağlanabilirsiniz. ExpressVPN,  sunucu konumu açısından çok kapsamlı bir küresel ağa sahiptir. Son yıllarda görülen genişleme sayesinde Afrika’da ve Ortadoğu’da artan bir sayı ile tüm kıtalarda ExpressVPN’i yurt dışına çıktığınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

        ExpressVPN sadelikten ödün vermez. Satın alımdan bağlantıya birkaç dakikanızı alıyor. Tüm önemli platformlarda bağlantınız, iyi bir deneyim sunan bir uygulama aracılığıyla sağlanırken, cihazlar arasında inanılmaz derecede kolay kullanılmaktadır. Chrome ve Firefox için yeni tarayıcı uzantıları, güvenli tarama için size daha fazla seçenek sunuyor. Bağlantı manuel olsa bile (cihaz uyumluluğunu arttırıyor), eğitici dokümanlar her şeyi kullanıcı dostu yapıyor. Ayrıca 30-gün içinde para iade garantisi imkânı sunuyor. Ürün ve hizmetleri de memnuniyet verici.

2. VyprVPN

VyprVPN, Usenet’in arkasındaki şirket olan Golden Frog’a ait bir program ve altı yıldır VPN hizmeti veriyorlar. Bu da oldukça tecrübeli olduklarını gösteriyor. VyprVPN iyi tasarlanmış, kullanımı kolay bir masaüstü uygulaması aslında. Uygulama küçük bir pencerede açılıyor ancak okunaklı bir metin desteği var. En üstte, sizi en hızlı sunucuya bağlamayı vaat eden büyük bir bağlantı düğmesi bulunur; ancak aynı zamanda ülkeye göre bir sunucuya göz atabilir veya arama yapabilirsiniz. En hızlı sunucuları görmek için “ping” komutuyla sunucular listesini de sıralayabilir ve sunucuları kolayca favorilere işaretleyerek hızlı ve güvenilir sunuculara kolayca geri dönebilirsiniz.

VyprVPN’in gösterge tablosu son derece kullanıcı dostudur. Yaptığımız denemede hizmet için kaydolurken herhangi bir sorun yaşamadık ve giriş işlemleri basit ve sorunsuz geçti. Yazılımın test bilgisayarlarımıza indirilmesi de kolay oldu. VyprVPN’nin kullanıcı arabirimi, bir sunucuyu konuma göre seçmeyi kolaylaştırıyor ve gelecekte hızlı bir şekilde erişebilmeniz için yerleri sık kullanılanlar sekmesine ekleyebiliyorsunuz. Gösterge panosu, VPN’e ne kadar bağlı olduğunuz ve kullandığınız protokol ve şifreleme türü gibi sunucu istatistiklerini de gösteriyor.

Eskiden VyprVPN Sunucusu olarak adlandırılan VpyrVPNCloud, daha nadir bulunan bir araçtır. Bulut sunucusu servislerine erişirken ek bir güvenlik katmanı sunmak için tasarlanmıştır ve şu an Amazon Web Hizmetleri, DigitalOcean ve VirtualBox ile çalışıyor.

VyprVPN, 64 ülkede 700’den fazla sunucuya sahiptir. Golden Frog VyprVPN, VyprDNS adı altında kullanıcıları korumak için kendi DNS sunucularını da sağlamaktadır. Güvenli bir DNS sunucusu, DNS zehirlenmesi saldırılarını önler ve bu kullanıcılar için çok güvenlidir. VyprVPN, büyük üç güvenlik protokolünü desteklemektedir: OpenVPN, L2TP / IPsec ve PPTP. Ayarlardaki protokol sekmesinde, protokollerin her biri için detaylı açıklamalar bulunuyor.

VyprVPN, yaptığımız çevrimiçi oyun testlerini üstün performansla geçti. Yaptığımız testlerde, hızlı bir şekilde bağlandı ve bağlantıyı asla düşürmedi. Ayrıca, hoş geldiniz özelliklerini ve işlevlerini içeren çekici bir arayüze sahip. VyprVPN gelişmiş bir yazılım ile hızlı ve istikrarlı performans sunan çok yönlü bir pakettir. Bu makalede kolayca değerlendirdiğimiz en etkileyici ikinci VPN’dir. Ancak gizliliğe önem veren kullanıcılar için günlükleri 30 günlüğüne sakladığını belirtmek gerekir. Bu mutlak gizlilik zorunluluğu duyan kullanıcılar için dikkate alınması gereken bir durumdur.

Kurulum işlemi son derece hızlı ve kolaydır ve birkaç dakika içinde kurabilirsiniz. VyprVPN, Windows, Android, MacOS ve iOS için kullanılabilir. Ayrıca, Android TV cihazlarına özel bir APK ile yükleyebilirsiniz. Böylece koruma daha da genişletilebilir.

VyprVPN; Afrika, Asya, Orta Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da 73 sunucu konumuna sahiptir. 700’den fazla bağımsız sunucusu bulunmaktadır. Birçok VPN hizmeti Orta Doğu’yu ve Afrika’yı görmezden geliyor. Özellikle bu bölgelerin bulunduğunu görmek bizi çok mutlu etti. VyprVPN’nin, Çin, Rusya ve Türkiye de dahil olmak üzere baskıcı internet kanunları olan ülkelerde sunucuları olduğunu unutmayın. Sunucu yerlerini ve sunucuların sayısını çok önemli görüyoruz. Daha fazla sunucu konumu, seyahat ederken yakınlardaki bir sunucuyu bulmanızın daha kolay olacağı anlamına gelir. Genel olarak konuşursak, VPN sunucusu ne kadar yakın olursa performansı da o kadar iyi olur. Birçok sunucu konumu da bulunduğunuz yerden güvenli bir şekilde gizlice internete girmek için size daha fazla seçenek sunar.

Golden Frog VyprVPN iyi bir seçimdir. Kolay kurulum, sayısız ve küresel çapta farklı sunucular, gelişmiş güvenlik araçları ve hassas denetimleri olan güçlü bir güvenlik araçları ailesini bir arada size sunar. Ayrıca, kullanıcılara P2P ve BitTorrent kapsamında sağladığı imkândan dolayı da büyük bir mutluluk duyuyoruz.

3. NordVPN

NordVPN 2012’de, dört çocukluk arkadaşının İnternet’i özgürleştirebilecek teknoloji üretmek için bir araya gelmesiyle doğdu. Dünyanın farklı yerlerinde internet sansürü, içerik kontrolü ve müdahaleci hükümet gözetimi her zamankinden daha hızlı artmaktadır. İnternetin temel amacını kaybediyor olduğu hissi, NordVPN’ni tüm kısıtlamaların üstesinden gelmek için olası çözümler üretmeye itti.

NordVPN günlük kayıtlarınızı tutmayan Panama merkezli bir şirkettir. Bu durum, tek başına gizlilik fanatikleri için NordVPN’in mevcut en iyi VPN seçeneklerinden biri olmasını sağlıyor. NordVPN aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan birçok özelliğe sahip hızlı servis sunan bir şirkettir.

NordVPN ilk VPN sunucusunu kurduktan ve prototipi arkadaşlarıyla paylaştıktan sonra, programı yazanlar son derece olumlu geribildirimler almaya başladı ve bu onlar için çalışmalarına devam etmeleri adına çok teşvik edici oldu. Bu şekilde yola çıkan NordVPN, şu anda dünya çapında 1 milyondan fazla kişiye hizmet vermektedir.

Şirket şu anda, özel olarak optimize edilmiş sunucular da dâhil olmak üzere dünya genelinde 1.000’den fazla sunucuya sahiptir. NordVPN, tüm bunları her platformda müşterilerine sunarken aynı zamanda reklam engellemeleri de içeren bir uygulama özelliği taşımaktadır. Mükemmel kullanıcı deneyimi, sayısız özellik ve sağlam hizmet için NordVPN ilk seçeceğiniz VPN hizmetleri arasında olmalıdır.

NordVPN, 56 ülkeden birini seçmenize izin verir ve yaklaşık 1.000 sunucu ile hizmet vermektedir. Bu gerçekten kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan ayrıcalıklı bir durumdur. Özel İnternet Erişimi için dünya üzerinde 3.000’den fazla sunucusu da bulunmaktadır. VPN hizmetleri yeni sunucuları gerektiği kadar hızlandırırken, halen bu sayıların önemli olduğunu düşünüyoruz. Sunucuların konumu farklılaştıkça, bulunduğunuz yeri sızdırmak için kullanabileceğiniz daha fazla seçenek vardır. Seyahat ederken, genellikle daha iyi bir VPN performansına dönüşen yakınlardaki bir sunucu bulma olasılığınız da yüksektir. Sunucu sayısı da önemlidir; daha fazla sunucu olan VPN’lerde, daha az insan aynı sunucuya bağlanır, böylece her kullanıcıya bant genişliği pastasından daha büyük bir dilim kazandırılır.

NordVPN, Windows, MacOS ve Linux’u destekler. NordVPN mobil müşterilerinin ilgili uygulama mağazaları aracılığıyla tam abonelik satın almasına da izin verir. Ayrıca bazı yönlendiricileri NordVPN üzerinden bağlanacak şekilde yapılandırabilir ve böylece ağınızdaki tüm cihazlar için kapsama alanı sağlayabilirsiniz.

NordVPN uygulaması hemen yüklenir ve size herhangi bir teknik soru sorarak işinizi zorlaştırmaz. İşletim sisteminize uygun uygulamanın doğru sürümünü indirmek için tıklamanız yeterlidir. İndirilen dosyayı tıkladıktan sonra yükleme işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir.

Uygulamanın ana ekranı, NordVPN’nin sunuculara sahip olduğu her ülke için imleçlerle gösterilir ve dünya haritasından sunucuları seçmenize izin verir. Bir etiketi tıklamanız ve ekranın üst kısmındaki büyük bağlan düğmesini tıklamanız yeterlidir. Teknik konularla ilgilenmiyorsanız, bilmeniz gereken tek şey budur.

NordVPN, verilerin tutulmasını gerektiren hiçbir yasanın olmadığı Panama’da çalışmaktadır. Şirket günlük verilerinizi toplamaz, bu nedenle bir mahkeme celbi çağrısına cevap olarak vereceği hiçbir bilgi yoktur. Şirketin gizlilik politikası, kullanıcı trafiğinin “izlenmediğini, kaydedilmediğini, depolanmadığını veya üçüncü bir tarafa aktarılamadığını” belirtmektedir. Tam olarak bir VPN sağlayıcısından duymak istediğiniz şey de aslında budur.

Altı aygıt aynı anda servise bağlanabilir, ancak aygıtları aynı sunucuya bağlarsanız, VPN bağlantıları için farklı protokoller seçmeniz gerekir. TCP ve UDP, farklı protokoller olarak sayılır. Böylece bir aygıtı TCP’ye, diğerini UDP’ye bağlayabilirsiniz. Bu, bir sunucuya L2TP, PPTP, OpenVPN TCP ve OpenVPN UDP vasıtasıyla toplam dört cihaz bağlanabilir demektir. Evde iki cihaz daha varsa, bunları herhangi iki protokolle başka bir sunucuya bağlayabilirsiniz.

NordVPN akıllıca basit bir kullanıcı ekranı sunar, ancak güçlü bir temel hizmetten de kaçınmaz. Her zamanki gibi birçok özelliğe sahiptir, ancak Tor-Over-VPN, çift şifreleme ve diğerleri için özel sunucular servisin çarpıcı özellikleri olarak sıralanabilir. Devam eden sunucu yükseltmeleri ile NordVPN mevcut en sağlam VPN servisleri arasında yer almaktadır. Ayrıca reklam engelleme ve ağ koruma özellikleri de NordVPN’nin yeteneklerini daha da yükseltiyor.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Yasaklı Sitelere Giriş Vpn 2017
Author Rating
51star1star1star1star1star